Szczeciński malarz, później fotograf.
Specjalizował się w malowaniu portretów kredką. Udzielał także lekcji rysunku i malarstwa. Urodził się około 1800 roku, jednak dokładna data urodzenia nie jest znana. Do roku 1835 studiował w Akademi Sztuki w Berlinie u Johanna C. H. Kretschmera. Tworzył pod wpływem Franza Krügera. Swoje prace wystawiał na akademii w latach 1822 -
Kottwitz, E., Maler in Stettin, ein jetzt lebender Künstler. Man hat Bildnisse von seiner Hand.
(Kottwitz E. -
W Szczecinie swoje obrazy prezentował w latach 1835-
Strona 55, ze „Stettiner Adressbuch” z roku 1834. Strzałką zaznaczone: Eduard Kottwitz -
Eduard Kottwitz -
18 x 20 cm (olej na płótnie). Obraz ten został sprzedany 30 czerwca 2006 roku, na aukcji w „Hampel Fine Art Auctions” za sumę 600 Euro.
Eduard Kottwitz -
Reprodukcja ta została opublikowana przez panią dr Ewę Gwiazdowską-
Oprócz tych trzech powyżej, udało mi się ustalić tytuły jeszcze dwóch innych obrazów, autorstwa Kottwitza, które były oferowane do sprzedaży:
-
-
W księdze adresowej Szczecina z 1850 roku, Eduard Kottwitz w dalszym ciągu figuruje jako malarz portrecista i nauczyciel rysunku. Zmienił jednak miejsce na Breitestraße 401 (dzisiejsza ulica Kardynała Wyszńskiego).
W dwutomowym opracowaniu „Die Druckgraphik des Stadtmuseums Stettin bis 1945” autorstwa Christy Pieske, w tomie I, w przypisach na stronie 36, Kottwitz jest wymieniony jako jeden z czterech malarzy, działających w Szczecinie w 1850 roku. Jako źródło tej informacji autorka podaje „Stettiner Wohnungsanzeiger”
Pierwsza wzmianka o Kottwitzu jako fotografie, pojawiła się w „Stettiner Adressbuch” w roku 1854. Jest to drugi rocznik tego wydawnictwa w którym wyodrębniono grupę zawodową „Photographen”. Pierwszy raz uczyniono to rok wcześniej w 1853 roku.
Eduard Kottwitz miał zakład przy Grosse Domstraße No. 24. W roku 1854 było w Szczecinie tylko sześciu fotografów. Poza Kottwitzem byli to: Höll, Leutner, Lublow, Stoltenburg i Carl Wigand (błędnie podano imię Wiganda).
Ogłoszenie obok, ukazało się w „Stettiner Adressbuch” z roku 1857. Szczecin miał wtedy jedenastu fotografów. Czterech z nich umieściło swoje ogłoszenia w płatnej części Adressbucha. Oprócz Kottwitza z tej formy reklamy skorzystali jeszcze: W. Stoltenburg, W. Lublow i R. Höll.
To jedyne zdjęcie autorstwa Eduarda Kottwitza jakie posiadam. Dedykacja ma datę z grudnia 1860, więc zdjęcie jest prawdopodobnie z tego samego roku (lub ewentualnie wcześniejsze).
Dedykacja na awersie zdjęcia: „Hermann Kolbe dem lieben Otto Zachariae, Blesewitz Dez. 1860.”
(Harmann Kolbe drogiemu Otto Zachariae, Błażewice, grudzień 1860).
Hermann Heinrich Friedrich Kolbe urodził się 18 kwietnia 1836 roku w Blesewitz (Błażewice), koło Anklam. Był Przewodniczącym Rady Miasta Marienwerder (Kwidzyn). Ożenił się z Auguste Josephine Wilhelmine Wippern, 16 sierpnia 1870 roku w Stadthagen. Miał z nią sześcioro dzieci. Jeden z jego synów -
Mapka
przedstawia miejsce w
którym znajdował się zakład
fotograficzny Eduarda
Kottwitza: Grosse Dom Strasse
24 (dzisiejsza ulica Farna)
Budynek uległ zniszczeniu w
czasie wojny i nie został
odbudowany
Zakład Kottwitza na pewno prowadził działalność do 1865 roku. Mógł ewentualnie działać rok dłużej (brakuje mi danych z roku 1866). Na pewno nie funkcjonował już w roku 1867.
Carl Wilhelm Eduard Kottwitz zmarł w roku 1868.
Fragment rewersu zdjcia z naklejką zakładu fotograficznego.
Artykuł ten, był opublikowany w październiku 2012 roku, na “Sedinie”, portalu milośników dawnego Szczecina.
Eduard Kottwitz -
Rysunek pastelami na orzechowo-
Ryszard Hałabura
Newton Longville, 2010