Strona główna
A - Z
V
Następna
Poprzednia
Treść notatki na odwrocie zdjęcia: “Babcia Visbeck w Szczecinie”. Według mnie jest to matka Konrada Visbecka i można przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że to on wykonał to zdjęcie.
1906-1925 Luisenstr. 6-7 (Staromłyńska)
Sucha płyta szklana o wymiarze 8,5 x 10 centymetrów o chlorobromowosrebrowej emulsji, produkcji monachijskiej firmy Otto Perutz. Przeźrocze to zostało wywołane w zakładzie Konrada Visbecka przy Luisenstrasse 6-7 (dodana nalepka na pudełku). Diapozytyw przedstawia sterowca Zeppelin, lecącego nad morzem (odręczny napis na froncie).
Pocztówka z wodowania w szczecińskiej stoczni „Vulcan”, pasażerskiego statku „Kaiserin Auguste Victoria” w dniu 29 sierpnia 1905 roku.
Długość - 213 metrów, szerokość - 23,5 metra, wysokość - 27 metrów, szybkość - 18 węzłów (33 km/godz.), Zaloga - 600 osób, ilość pasażerów - 3400.
Sanatorium Bismarckhöhe otwarte zostało w 1902 roku. Jego twórcą był doktor medycyny Lindtner. Mimo to, że pierwszą nazwą było “Sanatorium Finkenwalde” mieściło się ono w Höckendorf (Klęskowo) przy ulicy Mühlenstraße (Mączna). Obiekt składał się z połączonych pawilonów letniego i zimowego i dużej, przeszklonej jadalni. Miał także podłączony prąd elektryczny. Od 1910 sanatorium nosiło nazwę “Bismarckhöhe”. W latach 1923-29 obiekt pełnił rolę miejskiego Domu Dziecka, pod nazwą “Kinderheim Bismarckhöhe”. W tym czasie, był kilkakrotnie przebudowywany (zniszczono wtedy wszelkie ornamenty i upiększeniana na fasdach). W roku 1929 zamieniono go na dom starców. Wybudowano wtedy betonowy podjazd dla wózków inwalidzkich. Budynki “Bismarckhöhe” przetrwały wojnę, jednak w latach czterdziestych i piędziesiątych, zostały rozebrane przez okolicznych mieszkańców. Do dzisiaj (2015 rok), zachował się betonowy podjazd, słupek przy bramie wjazdowej i fragmenty fundamentów.
?-1905 Moltkerstr. 15 (Aleja Wyzwolenia)
Zdjęcie przedstawia Carla i Marię Bendemann, dzieci niemieckiego viceadmirała Felixa Bendemanna (ur. 8 sierpnia 1848 roku w Dreźnie, zm. 31 października 1915 roku w Berlinie). Prawdopodobnie ojciec (ewentualnie ktoś inny, z rodziny) był z dziecmi w Szczecinie i z okazji zbliżającego się Nowego 1901 Roku, przesłał Pani admirałowej do Berlina zdjęcie dzieci wraz z życzeniami. Odbitka wykonana została przez K. Visbecka, w jego aptece przy Moltkestraße 15.
Willa przy Falkenwalderstraße 63 (obecnie Wojska Polskiego 121) wybudowana została w latach 1895-97. Pierwszym właścicielem był Dr. Below zajmujący się przyrodolecznictwem. W 1903 kupił ją kapitan Schmidt M. (Od 1910 roku major). W 1915 przeniósł się do Berlina a domem administrował W. Bolker, dyrektor fabryki. Od 1927 roku nowym właścicielem jest R. Stange, prawnik, adwokat. Po 1937 roku działa w Berlinie, W willi znajduje się Urząd Pracy Rzeszy. Budynkiem zarządzał p.Trester. Po wojnie podzielono go na kilka mieszkań. Po 1986 znalazło tu miejsce wiele różnych instytucji między innymi: Ośrodek szkolenia kierowców “Drive Point”, Galeria-Komis “Pchli Targ”, Pracownia krawiecka “Czesław Gomoła”, Auto Centrum Burdasch Kurek, “Steinweg” Henryka Kośmidek, Stowarzyszenie “Akademia Wiedzy”, Pomorska Szkoła Psychologii potem Firma Handlowo-Usługowa “Altin”, “Will Max” Joanna Kosmalska, Pomorska Akademia Informatyki a przy niej Akademia Seniora, i wiele innych a także czynny do dziś (11 czerwiec 2013) Salon dla zwierząt “Lusi”. Obecnie budynek jest częsciowo opuszczony (2016).
Aleja Wojska Polskiego
Czerwiec 2013
Bazylika Archikatedralna świętego Jakuba Apostoła,
wrzesień 2016