“Kasper Atelier”

Strona główna A - Z K Następna Poprzednia

1933-1943   Greifenstr. 4   (Bogurodzicy)

Groß Born (obecnie Borne Sulinowo). W 1936 zakończono budowę miasteczka dla szkoły artylerii Wehrmachtu, którego otwarcia dokonał 18 sierpnia 1938 Adolf Hitler. W latach 1935-36 wybudowano garnizonowe, reprezentacyjne kasyno oficerskie nad jeziorem Pile. Po wojnie, mieścił się tu radziecki Garnizonowy Dom Oficera z salą taneczną, szkołą muzyczną, biblioteką, salą kinową, salą koncertową i restauracją. Po wycofaniu się wojsk radzieckich obiekt znalazł prywatnego właściciela, który zamierzał przeznaczyć go na luksusowy hotel, rozpoczęto prace budowlane, zmieniając np. poszycie dachu nad salą koncertową. W dniu 1 lutego 2010 w budynku wybuchł pożar, który strawił m.in. salę koncertową i wiele innych pomieszczeń. Reszty dopełnili złomiarze. Obecnie całość znajduje się w daleko posuniętej ruinie. Zdjęcie obok wykonano w 2013 roku.

Zdjęcie przedstawia uczestników Kongresu Astrologicznego, który odbył się w “Małym halu” hotelu “Preußenhof” przy Luisenstraße 10-12 (Staromłyńska), w dniach od 30 lipca do 4 sierpnia 1932 roku. Budynek przetrwał ostatnią wojnę i znajduje się w nim obecnie Wojewódzki Sąd Administracyjny (2015). W ramach Kongresu, w dniu 3 sierpnia odbyło się także coroczne  spotkanie (Hauptversammlung) członków zarządu Towarzystwa Astrologicznego.

Zdjęcie ze spotkania przywódców NS-HAGO (Nationalsozialistischen Handwerks-, Handels- und Gewerbeorganisationen) okręgu wielkiego Szczecina, organizacji mającej na celu popieranie współpracy drobnych wytwórców, handlu i usług z RBG (Reichsbetriebsgemeinschafts) Niemieckim Stowarzyszeniem Przemysłowców, pod auspicjami NSDAP. Zdjęcie pochodzi z 1933 roku.

Wrzesień 2016

Wrzesień 2016

Wrzesień 2016